Dlaczego tak bardzo lubimy karty płatnicze

Zastanawialiście się kiedyś, skąd wziął się fenomen kart płatniczych? Obecnie mało kto wyobraża sobie bez nich życie – korzystanie z kart jest szybkie, wygodne, bezpieczne i komfortowe dla naszej psychiki. Jak pokazują badania, z psychologicznego punktu widzenia płacąc za zakupy kartą płatniczą nie mamy poczucia wydawania pieniędzy, a co za tym idzie – nie męczą nas wyrzuty sumienia. O kartach krąży wiele opinii i legend, a dziś postaramy się wyjaśnić, czym tak właściwie są i jak dobrze z nich korzystać.

Podstawowe informacje o kartach płatniczych
Zacznijmy jednak od początku. Obecnie karta płatnicza to standardowy instrument płatniczy, który otrzymujemy wraz z otwarciem nowego konta bankowego lub zamawiamy do prowadzonego już przez nas rachunku. Dzięki nim możemy regulować opłaty bez użycia gotówki, płacąc za zakupy czy przeróżne usługi. Karta służy także do wyciągania gotówki z bankomatu, jeśli zajdzie taka potrzeba – tutaj watro wiedzieć, że za każdą wypłatę pieniędzy pobierana jest opłata, naliczana w zależności od banku. Dlatego wybieranie niewielkiej sumy niekoniecznie będzie nam się opłacać, jak np. 10 czy 20 złotych.

Co znajdziemy na karcie płatniczej?
Na karcie płatniczej znajdziemy pasek magnetyczny oraz chip (na nim zapisane są dane posiadacza karty), nazwę banku, imię i nazwisko właściciela karty, numer, datę ważności, identyfikator oraz kod CVV lub CVC, dzięki któremu możemy dokonywać płatności w sieci. Jeśli chodzi o fizyczne walory, to według norm ISO każda karta bankowa musi być prostokątem o wymiarach 54 mm na 86 mm. W tej chwili nie ma już norm dotyczących grafiki, wręcz przeciwnie – niektóre banki proponują swoim klientom osobiście zaprojektowane karty, na których znajduje się np. zdjęcie rodzinne. W tym podpunkcie trzeba zaznaczyć, że nasza karta jest ważna jedynie wtedy, gdy się na niej osobiśćie podpiszemy. W innym wypadku sprzedawca powinien prosić o okazanie dowodu tożsamości wraz ze zdjęciem, aby zweryfikować dane na karcie.

Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej?
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, po pierwsze powinniśmy się podpisać na naszej karcie. Po drugie, nadajmy nieoczywisty kod PIN (unikajmy kodu, który ma związek z nami – daty urodzenia, numer naszego mieszkania, kod pocztowy, ponieważ są to informacje, które potencjalnie łatwo zdobyć). Po trzecie, w żadnym wypadku nie udostępniajmy naszej karty osobom trzecim, nawet jeśli to nasza rodzina lub przyjaciele, jeśli sprzedawca wylegitymuje taką osobę może wywiązać się z tego poważna sprawa.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 546 241

E-mail: kontakt@prokadra.pl

Czy warto płacić gotówką w sieci? Czy płatności onine są bezpieczne i właściwie dlaczego tak lubimy płatność kartą?