Zalety i wady płacenia gotówką w sieci

Chociaż dla niektórych z was tytuł dzisiejszego artykuły może wydawać się kuriozalny, to według doniesień sklepów internetowych na terenie Polski – aż 70% klientów wybiera metodę płatności „za pobraniem”. Jak to możliwe, że w dobie nowinek technologicznych transakcje gotówkowe w sieci cieszą się większym zaufaniem, niż nowoczesne systemy bankowe dostępne on-line? Postanowiliśmy zastanowić się nad zaletami i wadami dokonywania transakcji gotówkowych w sieci. Jeśli interesuje cię ten temat, koniecznie przeczytaj artykuł poniżej.

Zalety płatności gotówkowych
Jedną z głównych zalet tej metody płatności jest jej całkowite bezpieczeństwo. Opłacając dany przelew gotówką możemy mieć pewność, że zostanie on przekazany odbiorcy w prawidłowy sposób. Taką gwarancję daje nam placówka, w której zrobimy przelew, czyli bank, poczta albo sklep. Warto jednak wiedzieć, że równocześnie odpowiedzialność za wpisanie prawidłowych danych na blankiet spada całkowicie na nas – podczas płacenia on-line weryfikacja dokonuje się już na pierwszym etapie (czyli wpisywania), bo system sprawdza, czy dane konto rzeczywiście istnieje. Jeśli zatem źle wpiszemy numer konta odbiorcy, będziemy musieli powtórzyć przelew. Kolejną zaletą płatności gotówkowej jest dostępność tego rozwiązania. Jak już wspominaliśmy, to jedna z najczęściej wybieranych metod, więc punktów usługowych nie brakuje. W Polsce doliczyć się ich można ok. 100 tysięcy! Trzeba jednak pamiętać, że transkacje gotówkowe mają swoje limity - jeśli chcemy przekazać pieniądze na konto jakiejś firmy, limit wynosi 15 tysięcy złotych. Wyższe przelewy można wykonywać jedynie bezgotówkowo.

Wady płatności gotówkowych
Pierwsze, co przychodzi nam na myśl to szybkość takiej transakcji. To najwolniejsza ze wszystkich dostępnych metod płatności – oprócz tego, że wymaga naszego osobistego wkładu, to rozliczenie przelewu po drugiej stronie również trwa. Nawet wybierając opcje typu „przelew ekspresowy” musimy się liczyć z co najmniej dwoma dniami na rozliczenie. Drugą wadą płatności gotówkowych są dodatkowe opłaty. Punkty, w których wykonujemy przelewy pobierają drobne kwoty za każdą transakcję. Najwięcej zapłacimy na poczcie, bo ceny zaczynają się od 5 złotych, w zależności od kwoty przelewu. Najmniej natomiast taka usługa będzie kosztować w sklepie lub na stacji benzynowej - ceny wahają się od 1-3 złotych. Za darmo zapłacimy jedynie za pomocą metody kuponowej, czyli UKASH. Warto o niej poczytać, ponieważ jest dostępna praktycznie w całej Europie (ponad 120 tys. punktów usługowych).

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 546 241

E-mail: kontakt@prokadra.pl

Czy warto płacić gotówką w sieci? Czy płatności onine są bezpieczne i właściwie dlaczego tak lubimy płatność kartą?