Budowa karty płatniczej

Co kryje się pod oznaczeniami, które są umieszczone na każdej karcie płatniczej? Jak bezpiecznie z niej korzystać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. Jeśli jesteście zainteresowani tematem, koniecznie zajrzyjcie poniżej.


Standardy
Karty płatnicze są uniwersalnym instrumentem płatniczym na całym świecie, dlatego Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ang. International Organization for Standardization) wyznaczyła pewne standardy, które musi spełnić każda wydawana przez bank karta. Zacznijmy od wymiarów kart – idąc za normą ISO/IEC 7810, wysokość karty płatniczej musi mieć 53,98 milimetra, szerokość 85,6 mm, grubość 0,76 mm (format ID-1) oraz zaokrąglone krawędzie o promieniu 3,18 mm. Normom podlegają także detale graficzne – układ każdej karty na całym świecie jest taki sam. Norma ISO narzuca też metody zapisu danych na pasku magnetycznym lub na wbudowanym w kartę mikroprocesorze (chipie). Jeśli posiadacie więcej niż jedną kartę, warto zrobić mały eksperyment i po prostu je do siebie porównać. Z góry ustalone jest także tworzywo, z jakiego karty muszą być wykonywane, aby były wygodne w użyciu, ale odporne na różne mechaniczne urazy (ścieranie się, pęknięcie).


Przód karty płatniczej
Jakie informacje znajdziemy na przedzie (czyli awersie) każdej karty płatniczej, jaka wpadnie nam w ręce? W lewym górnym rogu umieszczona jest nazwa i znak firmowy (logotyp) banku, który wydał kartę. Następnie, w centralnej części karty zobaczymy szesnastocyfrowy indywidualny numer, który zapisany jest w czterech czterocyfrowych blokach. Warto wiedzieć, że pierwsza cyfra oznacza instytucję, która wydała kartę. Czyli: 1 i 2 identyfikuje linie lotnicze, 3 – karty klubowe T&E, 4, 5 i 6 instytucje finansowe, 7 firmy, które sprzedają paliwo, a 8 sieci telekomunikacyjne. Na przedzie karty zapisane są też dane właściciela karty, data ważności, logo organizacji płatniczej oraz, jeśli taką opcję wybierzemy, symbol płatności zbliżeniowych.

Tył karty
A jakie informacje są na tyle karty płatniczej? Przede wszystkim rzuca się w oczy pasek magnetyczny (układ procesorowy), który zawiera zakodowany zbiór danych dotyczących posiadacza karty i jego rachunku, a także osobisty numer identyfikacyjny PIN. Pod nim znajdziemy pasek podpisu, a którym właściciel musi podpisać się własnoręcznie, aby bezpiecznie korzystać z karty. Z prawej strony znajduje się tajemniczy trzycyfrowy numer CVV lub CVC, dzięki któremu możemy płacić kartą w sieci. Pod spodem zamieszczono informacje z danymi banku, który wydał kartę.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 546 241

E-mail: kontakt@prokadra.pl

Czy warto płacić gotówką w sieci? Czy płatności onine są bezpieczne i właściwie dlaczego tak lubimy płatność kartą?