Płacenie gotówką za zakupy internetowe

Polacy wciąż nie ufają nowym rozwiązaniom, jeśli chodzi o dokonywanie płatności w sieci. Jak pokazują statystyki, aż 70% podczas zakupów internetowych wybiera opcję „zapłać przy odbiorze”, zamiast natychmiast opłacić dane przedmioty. Z czego to wynika? Czy transakcje gotówkowe to naprawdę najbezpieczniejsza metoda płacenia? Jakie mamy metody płacenia gotówką w sieci?

Dlaczego nadal nie ufamy opłacaniu zakupów w sieci?
Według badań, wynika to z myślenia na zasadzie „kupowania kota w worku”. Boimy się płacić za coś, czego fizycznie nie widzieliśmy. Być może podobnie działa płacenie bezgotówkowe, jeśli nie widzimy pieniędzy w fizycznej formie, „nie czujemy” ich straty. Psychologowie nazywają to zjawisko „iluzją płynności” – boimy się, że płacąc bezgotówkowo szybko doprowadzimy swoje konta do zadłużenia. Kolejną kwestią jest lęk przed samymi metodami płacenia bezgotówkowego – Polacy uważają, że albo nie mają odpowiedniego sprzętu albo same usługi są zbyt skomplikowane. I choć może wydawać się to nielogiczne osobom, które uwielbiają korzystać z nowinek technologicznych, opcja "zapłać przy odbiorze" jest wciąż jedną z najczęściej wybieranych. Pomimo tego, że wcale nie należy do najtańszych!

Jakie mamy rodzaje usług płatności gotówkowych w sieci?
Transakcje gotówkowe w sieci wymagają od nas wysiłku i stania w kolejkach. Pierwszą opcją jest tradycyjny przelew bankowy. Możemy go zrobić w dowolnej placówce bankowej (nie musi być to bank, w którym mamy otworzony rachunek). Do takiego przelewu potrzebujemy imienia i nazwiska odbiorcy, adresu i numeru konta bankowego. Wszystkie informacje uzupełniamy na druczku, opłacamy przelew i bierzemy potwierdzenie. Przekazanie pieniędzy może odbyć się też na poczcie za pomocą tzw. przekazu pocztowego, działa na takiej samej zasadzie jak przelew bankowy. Od kilku lat takie transakcje są dostępne w sklepach sieciowych Żabki, Real i Carrefoura, co wydaje się wygodnym rozwiązaniem – idziemy na zakupy i przy okazji opłacamy pozostałe rachunki. Dla zapracowanych osób, dla których wymienione wyżej punkty usługowe są po prostu za krótko otwarte mamy dobrą wiadomość – opłacić zakupy internetowe można także na stacjach benzynowych PKN Orlen (są otwarte całą dobę).

UKASH
Międzynarodową formą płatności gotówkowych jest także UKASH, czyli płacenie kuponami. Kupony nabywamy wcześniej płacąc nimi gotówką (właśnie na stacjach benzynowych lub w kioskach, w Europie jest ponad 120 tysięcy takich punktów). Podczas płacenia wpisujemy numer zakupionego kuponu. Warto poczytać o tej metodzie.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 546 241

E-mail: kontakt@prokadra.pl

Czy warto płacić gotówką w sieci? Czy płatności onine są bezpieczne i właściwie dlaczego tak lubimy płatność kartą?