Jak bezpiecznie korzystać z kart płatniczych?

We współczesnym świecie niewiele już znajdziemy osób, które nie korzystają z kart płatniczych. Karty stały się naszym podstawowym narzędziem do wykonywana płatności bezgotówkowych zarówno stacjonarnie, jak i w sieci. To, jak wygląda każda karta i jakie powinny znajdować się na niej informacje zostało ustandaryzowane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Jak bezpiecznie korzystać z kart płatniczych? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Po pierwsze, jak ustalić dobry kod PIN
Dobry kod PIN to podstawowe zabezpieczenie przed nieautoryzowanymi operacjami na naszej karcie. Niestety, większość użytkowników idzie na łatwiznę przy jego wyborze. Wynika to z konieczności zapamiętania tych czterech cyfr – pół biedy, jeśli używamy karty kilka razy dziennie i kod PIN wpisujemy już automatycznie. Gorzej, jeśli z kart korzystamy od czasu do czasu. Jak najczęściej ustala się kody PIN? Wpisujemy cyfry, które oznaczają nasze urodziny, numery adresu domowego, część numeru telefonu albo inne istotne wydarzenia. To błąd! Takie informacje bardzo łatwo pozyskać, a sprawny haker oczyści nasze konto w kilkanaście minut, jeśli karta wpadnie w jego ręce. Dlatego warto ustalić cyfry, które nie kojarzą nam się z żadną z tych informacji, ale też nie są przypadkowe (np. 1234 albo 0987). Najlepszy kod PIN, który zapamiętamy może mieć jakąś „osobistą” historię – np. datę pierwszego pocałunku albo ulubione cyfry czterech naszych najbliższych osób.

Po drugie, kto może korzystać z karty płatniczej?
To może oczywiste, ale trzeba pamiętać, że z karty płatniczej może korzystać jedynie jej właściciel. Jeśli sprzedawca ma jakiekolwiek wątpliwości, co do posiadacza danej karty, może go wylegitymować prosząc o ważny dokument tożsamości ze zdjęciem. Niewiele osób o tym wie, ale karta płatnicza jest nieważna, jeśli jej osobiście nie podpiszemy. Każdorazowe odstąpienie karty osobie trzeciej, nawet rodzinie albo przyjaciołom, naraża te osoby na poważne prawne konsekwencje. Co więcej kryje pasek podpisu, który jest umieszczony na rewersie karty? Wyposażono go w szereg zabezpieczeń, np. niewidoczny wzór graficzny albo elementy, które odczytamy tylko przy promieniach ultrafioletowych.

Po trzecie, chroń swoje dane osobowe
Szczególnie, kiedy robisz zakupy w sieci. Czytaj regulaminy, patrz, na co się zgadzasz. Bezmyślne przepisywanie wszystkich danych z karty naraża nas na wiele niebezpiecznych sytuacji, np. przechwycenie konta czy zhakowanie go. Nie korzystaj ze stron, które wydają ci się podejrzane. Sprawdzaj certyfikaty i uprawnienia danego przedsiębiorstwa.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 546 241

E-mail: kontakt@prokadra.pl

Czy warto płacić gotówką w sieci? Czy płatności onine są bezpieczne i właściwie dlaczego tak lubimy płatność kartą?