Jak rozszyfrować informacje zawarte na karcie płatniczej?

Na karcie płatniczej zawarto więcej informacji, niż mógłbyś pomyśleć. W jaki sposób jest rozszyfrować? Warto wiedzieć, że budowa każdej karty płatniczej na świecie jest znormalizowana, a zadbała o to Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ang. International Organization for Standardization). Standardy dotyczą np. szczegółowych wymiarów, informacji, detali, a nawet miejsca, w którym powinny się znaleźć. Jeśli jesteście ciekawi jak je odczytać, koniecznie zajrzyjcie do artykułu poniżej.

Restrykcyjne wymiary oraz tworzywo, z którego wykonuje się kartę płatniczą
Zgodnie z normą ISO/IEC 7810, wysokość karty płatniczej musi mieć 53,98 milimetra, szerokość 85,6 mm, grubość 0,76 mm (format ID-1) oraz zaokrąglone krawędzie o promieniu 3,18 mm. Jeśli nie wierzycie, wyciągnijcie linijki i sprawdźcie, czy wasza karta spełnia światowe normy. Natomiast tworzywo, z jakiego wykonuje się karty to specjalny stop plastiku, który jest odporny na różne urazy mechaniczne, modyfikacje czy ścieranie się danych. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko podrobienia karty do minimum.

Co znajduje się na przedzie karty płatniczej?
Na rzedzie karty płatniczej mamy kilka istotnych informacji. Po pierwsze, w lewym górnym rogu pojawia się nazwa i logotyp banku wydającego kartę. Pod nim znajduje się mikroprocesor (chip) o kształcie kwadratu z zaokrąglonymi krawędziami, przyklejony do karty w sposób nieusuwalny (klej wchodzi w reakcję chemiczną z tworzywem karty). Pod chipem jedna z często wykorzystywanych przez nas informacji, czyli numer karty. Numer zawiera wszystkie informacje o rachunku posiadacza karty, banku, który ją wydał i organizacji płatniczej, jest zapisany w czterech blokach z czterema cyframi. Pierwsza cyfra numeru identyfikuje organizację płatniczą (4,5 i 6 zarezerwowano dla banków, a np. 1 i 2 dla linii lotniczych), kolejne pięć cyfr to wystawca karty. Tym samym pierwsze sześć cyfr numeru karty to tzw. numer BIN. Następne dziewięć cyfr to dane dotyczące rachunku bankowego posiadacza karty (ale nie dane do konta bankowego), natomiast ostatnia cyfra to tzw. cyfra kontrolna. Na awersie karty jest także jej data ważności, imię i nazwisko właściciela i logotyp organizacji płatniczej (np. Visa).

Jakie istotne informacje są na odwrocie karty?
Aby płacić kartą płątniczą w sieci potrzebny jest nam kod CVV lub CVC, który znajduje się na odwrocie karty. Stanowi on zabezpieczenie przy transakcjach, podczas których nie ma możliwości wpisania naszego numeru PIN. Kod możemy znaleźć jedynie na karcie płatniczej.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 546 241

E-mail: kontakt@prokadra.pl

Czy warto płacić gotówką w sieci? Czy płatności onine są bezpieczne i właściwie dlaczego tak lubimy płatność kartą?