O płatnościach gotówkowych

Nie zawsze mamy możliwość uregulowania naszych zakupów bezgotówkowo. Czasem brakuje potrzebnych środków na koncie, zdarza się też, że odbiorca nie wprowadził jeszcze innych form opłacenia swojej usługi. W takich przypadkach dobrze wiedzieć, jakie są dostępne płatności gotówkowe na polskim rynku. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Zaskakujące wyniki
Zanim jednak przejdziemy do samych form płatności gotówkowych, warto na chwilę zatrzymać się przy wynikach badania nt. korzystania z usług bankowych przez Polaków, jakie zaproponował Tomasz Koźliński z Departamentu Systemu Płatniczego Narodowego Banku Polskiego. Wynika z nich, że aż 63% Polaków nadal wybiera opłacanie zakupów internetowych gotówką, tzw. metoda płatności za pobraniem (lub „przy odbiorze”). Prócz tego, nadal najpopularniejszą formą przekazu pieniędzy są przelewy bankowe (cieszą się największym zaufaniem z racji wagi instytucji), a dopiero na trzecim miejscu – płacenie kartą płatniczą. Zastanawiając się nad powodami, dla których Polacy niechętnie podchodzą do nowinek technologicznych, możemy wymienić np. strach przed kupowaniem przedmiotów „w ciemno”, obawa, że nie mamy wystarczającego sprzętu albo brak umiejętności obsługiwania programów do płacenia on-line.

W jaki sposób możemy opłacić zakupy w sieci gotówką?
Skoro tak, jakie mamy stacjonarne możliwości? Najchętniej wybieranym przez Polaków sposobem na regulowanie rachunków są tradycyjne przelewy bankowe. Taki przelew zrobimy w dowolnej placówce bankowej (niekoniecznie w tej, w której prowadzimy swój rachunek), wystarczy wypełnić specjalny druk i opłacić opercaję. Na podobnej zasadzie działają przekazy pocztowe, po prostu opłacamy rachunek na poczcie. Zapłacić gotówką za zakupy w Internecie możemy także w sklepach Żabka, Real i Carrefour. Dla osób, które są zapracowane wygodnym rozwiązaniem będzie wizyta na stacji benzynowej PKN Orlen, która jest otwarta całą dobę. Interesującą formą płatności gotówkowej jest UKASH, który działa w całej Europie i niektórych miejscach na świecie. Ta międzynarodowa metoda polega na opłaceniu kuponu gotówką, a potem płacenia za usługi on-line właśnie tym kuponem. Warto poczytać o UKASH, zwłaszcza, że zarejestrowano aż 120 tysięcy punktów, w których można dokonać takiej płatności.

Dla kogo są płatności gotówkowe?
To świetna opcja dla osób, które albo nie posiadają konta bankowego, albo po prostu nie korzystają z niego regularnie. Dzięki temu wciąż mogą robić zakupy przez Internet i opłacać je w bezpieczny sposób.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 546 241

E-mail: kontakt@prokadra.pl

Czy warto płacić gotówką w sieci? Czy płatności onine są bezpieczne i właściwie dlaczego tak lubimy płatność kartą?