Rodzaje płatności internetowych

W jaki sposób możemy zapłacić w Internecie? Zakupy w sieci to coraz częściej wybierana przez konsumentów forma usług handlowych – oszczędza się dużo czasu, a nierzadko także pieniędzy. Jeśli zastanawiasz się, jaki sposób płatności jest najkorzystniejszy właśnie dla ciebie, przeczytaj poniższy artykuł.

Przelewy bankowe on-line
Zamiast iść do banku lub na pocztę, przelać pieniądze możemy z dowolnego miejsca, w jakim się znajdujemy. Potrzebujemy do tego aktywnego konta na stronie banku, w którym prowadzimy swój rachunek oraz wszystkich danych odbiorcy, które są potrzebne do wykonania transakcji. Przelewy bankowe on-line to najpopularniejsza forma płatności przez Internet, a statystyki mówią, że wybiera ją ponad 80% Polaków w każdej grupie wiekowej. Jakie są zalety bankowych przelewów? Przede wszystkim bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji, banki posiadają najlepsze zabezpieczenia informatyczne, np. szyfrowane strony i hasła jednorazowego użytku. Kolejną zaletą są koszty usługi – zdecydowana większość banków w Polsce udostępnia standardowe przelewy on-line dla swoich klientów za darmo. Chodzi jednak o przelewy krajowe, jeśli chcesz zrobić przelew zagraniczny dokładnie zapoznaj się z regulaminem. Wady przelewów bankowych? Ograniczenia w szybkości transakcji, ponieważ każdy bank ma ustalone godziny sesji rozliczeniowych od poniedziałku do piątku, więc zwykły przelew zrobiony w piątek wieczorem zostanie rozliczony dopiero w poniedziałek koło południa.

Szybkie przelewy kartą płatniczą
Kiedy przechodzimy do opłacenia naszego wirtualnego koszyka podczas zakupów w sieci, z zwykle pojawia nam się kilka opcji płatności do wyboru. Jedną z nich są szybkie przelewy z użyciem karty płatniczej. Pośredniczą im platformy płatnicze typu PayU czy PayPal (lub inne), w których rejestrujemy karty i podpinamy pod wirtualne konta. Dzięki temu nie musimy za każdym razem przepisywać wszystkich danych, a jedynie dokonać szybkiej weryfikacji. Szybkie przelewy, jak nazwa wskazuje, przekazują pieniądze z naszego konta na konto odbiorcy natychmiastowo, niezależnie od pory dnia (oraz funkcjonują w weekendy i święta). Minusy? To stosunkowo droga metoda płatności, ponieważ platformy rozliczeniowe pobierają prowizje, więc trzeba się liczyć z 2-3% wyższą ceną za nasze zakupy. Jeśli natomiast chodzi o bezpieczeństwo, dbają o to wielkie centra rozliczeniowe, które sprawdzają każdą kartę, z której została dokonana płatność. Dodatkowo, odbiorca nie widzi danych naszej karty, co może być problemem dla niego, jeśli ktoś zapłacił np. ze skardzionej karty.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 546 241

E-mail: kontakt@prokadra.pl

Czy warto płacić gotówką w sieci? Czy płatności onine są bezpieczne i właściwie dlaczego tak lubimy płatność kartą?