Rodzaje kart płatniczych

Karty płatnicze są naszym podstawowym narzędziem do wykonywania transakcji bezgotówkowych stacjonarnie i w sieci. Istnieje ich kilka rodzajów, o których dzisiaj postaramy się opowiedzieć. Jeśli zastanawiasz się, jaka karta płatnicza najlepiej sprawdzi się u ciebie, zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Karty kredytowe
To najczęściej wybierane karty na rynku. Karty kredytowe bazują na limicie kredytowym, który przyznaje bank. Każdy, kto korzysta z karty kredytowej – w zależności od polityki banku – otrzymuje szczegółowy wykaz transakcji, które wykonał kartą oraz informacje dotyczące sposobu i terminu ich rozliczenia. Z czym wiąże się limit kredytowy? Chodzi o dodatkowe oprocentowanie transakcji, ale można tego uniknąć dzięki w tzw. okresie prolongaty opłacimy 100% zobowiązań wobec banku. W Polsce mamy na to 30 dni. Co ciekawe, aby otrzymać kartę kredytową nie zawsze musimy posiadać rachunek w banku.

Karty debetowe
Karty debetowe wydawane są do konta bankowego na życzenie klienta. Jak to działa? Karta debetowa jest podpięta do naszego rachunku, więc w momencie transakcji środki na opłacenie operacji są pobierane właśnie z niego. Dlatego, aby transakcja doszła do skutku, musimy posiadać wystarczające środku na koncie. Co ciekawe, bardzo często mylnie rozumiemy pojęcie karty debetowej myśląc, że podczas transakcji można się przypadkowo zadłużyć. Nic bardziej mylnego, z języka angielskiego definicja debetu oznacza mniej więcej tyle, co natychmiastowego transferu pieniędzy na konto odbiorcy. Taka operacja jest od razu księgowana. Na karcie debetowej nie zrobimy salda ujemnego (a na karcie kredytowej już tak).

Karty obciążeniowe
Karty obciążeniowe mają odroczony termin płatności. Co to oznacza? Karta obciążeniowa działa trochę na zasadzie połączenia karty debetowej i karty kredytowej – karta ta jest przypisana do konkretnego rachunku bankowego (jak debetowa), ale bank udziela na nią pewnego limitu kredytowego. Korzystając z tego typu karty klient zobowiązuje się do opłacania całości zadłużenia w określonym przez umowę terminie, a nie części z nich (jak w kartach kredytowych). Bank pobiera środki na opłacanie karty właśnie z rachunku klienta.

Karty prepaid
Karty prepaid, czyli tzw. karty przedpłacone działają na podobnej zasadzie, co telefony na kartę. Taka karta potrzebuje wcześniejszego zasilenia dowolną kwotą, zanim będziemy mogli z niej korzystać. Po wykorzystaniu środków na koncie trzeba kartę ponownie doładować przelewem bankowym. Ta karta cieszy się popularnością ze względu wysokiego bezpieczeństwa, w przypadku kradzieży, stracimy jedynie doładowane pieniądze.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 546 241

E-mail: kontakt@prokadra.pl

Czy warto płacić gotówką w sieci? Czy płatności onine są bezpieczne i właściwie dlaczego tak lubimy płatność kartą?