Dla kogo płatności gotówką są najlepszą metodą?

Według badania nt. korzystania z usług bankowych przez Polaków, ponad 65% z nas nadal reguluje płatności gotówką. Taki wynik wydaje się wręcz nieprawdopodobny, ale wystarczy trochę bliżej przypatrzeć się ludziom wokół nas, żeby zrozumieć, że w gruncie rzeczy ma to sens. Jakie są zalety płacenia gotówką? Dlaczego wciąż tak wielu Polaków woli opłacać swoje zakupy „za pobraniem”? W jakich sytuacjach ta metoda naprawdę się sprawdza?

Dlaczego Polacy nie ufają bezgotówkowym formom płacenia?
Zastanawiając się nad tym, dlaczego wyniki powyżej wspomnianego badania rozłożyły się w taki sposób, pierwsze, co nam przychodzi do głowy to strach przed kupieniem „kota w worku”. Wolimy nie wydawać swoich pieniędzy „w ciemno”, zanim fizycznie nie zobaczymy i nie wypróbujemy danego produktu. Dzięki temu mamy (bezpodstawne, bo i tak musimy zapłacić zanim rozpakujemy przesyłkę) poczucie bezpieczeństwa. Kolejna rzecz to obawa, że nie poradzimy sobie robiąc np. przelewy on-line. Pomimo tego, że ludziom w grupie wiekowej 19-45 może wydawać się oczywiste, że rodzaje płatności bezgotówkowych są dziecinnie proste, to starsze pokolenie (czyli kilka milionów Polaków) nie czuje się pewnie obcując z nowymi technologiami. Jeśli ktoś cierpliwie nie wytłumaczy działania tych metod krok po kroku, łatwiej jest wyjść z domu z zrobić przekaz na poczcie, niż denerwować się nad klawiaturą komputera.

Teorie spiskowe
Dalej, myśląc nad powodami, dla których wybieramy gotówkę zamiast karty płatniczej są to tzw. teorie spiskowe. Często wzajemnie się straszymy, że jesteśmy non stop inwigilowani i władze znają nasz każdy ruch. Dlatego wiara, że kupując bez gotówki „obserwatorzy” nie zdobędą o nas informacji jest ciągle mocna. Nie jest to bezpodstawne, bo w końcu każdy użytkownik Internetu dostrzeże, w jaki sposób jesteśmy manipulowani reklamami i spamem. Jednak robiąc zakupy w Internecie i tak zostanie to zarejestrowane, nie ważne w jaki sposób zapłacimy.

Zalety płatności gotówkowych
Płatności gotówkowe jeszcze długo będą cieszyć się uznaniem w społeczeństwie. Ich zdecydowaną zaletą jest fakt, że gotówką zapłacimy wszędzie. Wystarczy zapuścić się kilkadziesiąt kilometrów poza miasta by uświadomić sobie, że w małych peryferyjnych sklepikach nadal możemy zapłacić tylko gotówką. Ale pomijając ten ekstremalny przypadek - w końcu nie wszyscy posiadają konta w banku, więc nie mają innego sposobu na opłacenie zakupów. Regulowanie rachunku gotówką jest także jedną z najbezpieczniejszych metod, a gwarantują nam to instytucje pośredniczące transakcjom.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 546 241

E-mail: kontakt@prokadra.pl

Czy warto płacić gotówką w sieci? Czy płatności onine są bezpieczne i właściwie dlaczego tak lubimy płatność kartą?