Jak płacić w Internecie?

Form płatności w sieci mamy kilka, dlatego dzisiaj postanowiliśmy zastanowić się nad ich wadami z zaletami. Na tapetę wzięliśmy: e-przelewy bankowe, karty płatnicze, wirtualne portmonetki i usługi SMS Premium, nazywane płatnościami zdalnymi. Jak najlepiej zapłacić w Internecie?

Cechy „idealnej” metody
Oczywiście, na postawione przez nas pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nowe metody płatności powstają właśnie po to, by nawet najbardziej wybredni konsumenci mieli szansę coś dla siebie wybrać. Zastanów się, na czym ci zależy podczas płacenia w sieci – szybkim transferze pieniędzy, bezpieczeństwie, niskich kosztach, a może są jeszcze inne kwestie, na które zwracasz uwagę?


Bezpieczeństwo w sieci
Na polskim rynku działa sporo instytucji, które stworzono w celu ochrony naszych danych osobowych, monitorowania przeprowadzanych transakcji czy wychwytywania prób przechwycenia konta lub wyłudzania informacji. Warto jednak wiedzieć, że organizacje te nie nadzorują każdej agencji czy centrum rozliczeniowego, najpierw trzeba się do nich zarejestrować i przejść przez szereg restrykcyjnych procedur, by otrzymać certyfikaty i uprawnienia. Dlatego jeśli rozliczając swój wirtualny koszyk natkniesz się na platformę, której nie znasz, zachowaj podwójną ostrożność. Zakupy w Internecie nie zawsze są bezpieczne. Najlepsze systemy zabezpieczeń informatycznych mają banki, być może dlatego e-przelewy od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Natomiast znikome zabezpieczenia mają tzw. usługi w zakresie płatności zdalnych – ponieważ zwykle dotyczą one małych kwot. Dlatego w celu uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji, czytaj regulamin zanim zgodzisz się na przetwarzanie twoich danych osobowych.

Bezpłatne usługi
Wiele instytucji zajmujących się płatnościami w sieci promuje swoje usługi jako wolne od opłat. Radzimy jednak zawsze sprawdzić, na jakich zasadach działa ta wolność od opłat. Np. obecnie zdecydowana większość banków udostępnia swoim klientom darmowe przelewy online. Pamiętajmy, że są to przelewy krajowe w trybie standardowym i w naszej walucie. Tzw. szybkie przelewy on-line są już dodatkowo płatne, a większe sumy zapłacimy za przelewy zagraniczne (zwykle z bardzo niekorzystnym przewalutowaniem). Stąd popularność elektronicznych portmonetek, w których rzeczywiście przesyłanie i odbieranie pieniędzy nie generuje dodatkowych kosztów. Inaczej ma się sprawa z wypłacaniem środków z wirtualnej portmonetki, tutaj każda transakcja może kosztować nawet 10 złotych, więc nie opłaca się wyciągać niewielkich kwot.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 546 241

E-mail: kontakt@prokadra.pl

Czy warto płacić gotówką w sieci? Czy płatności onine są bezpieczne i właściwie dlaczego tak lubimy płatność kartą?