Zalety i wady płatności internetowych

Jaka metoda płatności przez Internet jest najlepsza? Jakie cechy powinna posiadać „idealna” forma płacenia? Według statystyk, wśród Polaków największą popularnością cieszą się przelewy bankowe on-line, a na drugim miejscu transakcje kartą płatniczą w sieci. Dziś postaramy się przedstawić zalety i wady tych oraz innych metod płacenia w sieci.

Po pierwsze, szybkość
Konsumenci wybierają zakupy w sieci z wielu względów, ale trudno zaprzeczyć, że szybkość usługi ma tu ogromne znaczenie. Żyjemy w społeczeństwie, które pragnie nabywać wszystko „na już”, dlatego specjaliści od nowoczesnych rozwiązań technologicznych w pocie czoła opracowują kolejne metody, które spełniałyby wymagania konsumentów. Która forma płatności przez Internet jest najszybsza? Konkurencję wygrywają tutaj szybkie przelewy on-line oraz płacenie za pomocą wirtualnej portmonetki. Obie te transakcje są przeprowadzane w czasie rzeczywistym, a odbiorca otrzymuje pieniądze na konto dosłownie po kilku minutach. Takim płatnościom służą popularne platformy typu PayPal, Masterpass czy PayU, w których podczas rejestracji podpinamy karty płatnicze. Dane zostają zapamiętane, więc płacąc za zakupy nie musimy przepisywać ich za każdym razem, a jedynie weryfikować (np. za pomocą SMS). Często potwierdzenie transakcji przychodzi do nas drogą mailową. Gorzej ma się sprawa ze zwykłymi przelewami bankowymi, ponieważ każdy bank ma ustalone inne godziny sesji rozliczeniowych. Poza tym operacje w trybie standardowym są rozliczane tylko w czasie dni roboczych.

Po drugie, bezpieczeństwo transakcji
Wiele osób nie zwraca uwagi na przeróżne zgody, które trzeba „odklikać” zanim w ogóle transakcja będzie mogła być zrealizowana. Zwykle dotyczą one przetwarzania naszych danych osobowych, wysyłania informacji handlowej, ofert, promocji, a czasem, jeśli robimy zakupy po raz pierwszy na danej stronie, system pyta nas, czy chcemy się zarejestrować. Regulaminy są długie i zawiłe, więc większość konsumentów daje spory kredyt zaufania sprzedawcy (oraz pośrednikowi, który rozliczy płatność). Które formy płatności są najbezpieczniejsze w sieci? W tym wypadku wygrywają przelewy bankowe on-line, z racji faktu, że banki mają najwyższej klasy zabezpieczenia w sieci – podlegające prawom bankowym.

Po trzecie, generowane koszty
Nie wszystkie transakcje w sieci są dostępne dla nas za darmo, warto o tym pamiętać. Szczególnie trzeba uważać przy korzystaniu z wirtualnych portmonetek, O ile wpłacanie pieniędzy, wysyłanie i odbieranie ich jest zwykle za darmo, to za wypłaty pobierane są już większe koty (do 10 zł). Czytajcie regulaminy!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 546 241

E-mail: kontakt@prokadra.pl

Czy warto płacić gotówką w sieci? Czy płatności onine są bezpieczne i właściwie dlaczego tak lubimy płatność kartą?